Nemůže tedy být lhostejné, jakou kombinaci výrobních faktorů firma zvolí. Jednotlivé kombinace nejsou stejně výhodné. Existuje však i taková, že výrobce nemůže volit lepší. Odpověď na otázku, co pro takovou kombinaci musí platit, již známe (nebo alespoň tušíme).
Kdyby při určité kombinaci výrobních faktorů, např. práce a kapitálu, byl výsledek takový, že dodatečná jednotka vloženého kapitálu by přinesla vyšší mezní produkt než dodatečná jednotka práce, vložil by podnikatel dodatečné prostředky do kapitálu. Tím by dosáhl vyššího mezního produktu, tedy většího přírůstku celkové produkce a celkové tržby.
Samozřejmě v tržním prostředí, kde se výrobní faktory nakupují, musí být mezní produkt vztažen k cenám výrobních faktorů. Při optimální kombinaci výrobních faktorů přinese peněžní jednotka vložená do poslední jednotky kteréhokoliv výrobního faktoru stejný užitek.
Změna rozsahu produkce v podobě jejího zvýšení předpokládá určitý čas, ve kterém je možno rozhodnutí realizovat. Běžně se v ekonomii rozlišují tři časové horizonty. Dělení vychází z možností rozšiřování výroby:
I v tomto případě znamená změna rozpočtového omezení změnu rovnováhy. Vliv mají i změny cen výrobních faktorů. Firma při svém rozhodování musí sledovat zisk, který je základem rozvoje firmy, a to bez ohledu na konkrétní podobu tržní strategie v daném období. Pro úvod si můžeme zjednodušeně umístit rozhodovací proces do vzájemného vztahu tří veličin: ceny, nákladů (které jsou součástí ceny) a zisku (který vstupuje do rozhodování jako rozdílová veličina ceny produkce a nákladů s ní spojených). Proto začneme rozbor tržního chování firmy rozborem nákladů.
K výrobě produkce, kterou firma dodává na trh, nakupuje firma výrobní faktory, za které platí. Firmě vznikají náklady.
Jejich grafickým vyjádřením je křivka nejdříve klesající a poté rostoucí. Jestliže mezní náklady nejdříve klesají a poté rostou, pak rostoucí křivka celkových nákladů mění svůj sklon. Vztah mezi náklady si ilustrujeme pomocí \Reftabulkytab6.2.
V tabulce je zachycen vztah mezi mezními a průměrnými náklady, který plyne ze způsobu definice průměrných nákladů. Mezní náklady ovlivňují vývoj variabilních i celkových nákladů. Tím se jejich vliv projevuje i do nákladů průměrných, jejichž pokles se růstem mezních nákladů postupně zpomaluje, je zastaven a křivka průměrných nákladů získává růstovou tendenci.
\begin{table}[ht]
\tabcolsep=5pt
Vztah obou křivek nám poskytne i další důležité informace. Především, je-li rozsah výroby
, může firma svoji produkci zvyšovat a její výroba se zlevňuje (
klesají). Naopak, jestliže bude firma vyrábět větší množství produkce než
, např. 141,8 jednotek, pak rychlý růst mezních nákladů již výrobu zdražuje. V případě
-té jednotky produkce jsou mezní a průměrný náklad shodné, u každé další jednotky platí, že její mezní náklad je vyšší než jsou průměrné náklady.
Krátkodobou analýzu nákladů doplňme o zavedení průměrných fixních nákladů
(
) a průměrných variabilních nákladů
(
). Z definice fixních nákladů (nemění se s rozsahem výroby) vyplývá, že průměrné fixní náklady budou klesající. S rozšiřováním výroby, tzn. růstem produkce, se hodnota fixních nákladů rozkládá na stále větší soubor produkce.
Variabilní náklady s rozsahem výroby rostou. Tvar křivky průměrných variabilních nákladů je ovlivněn vývojem mezních nákladů.
Stejně jako průměrné náklady nejdříve klesají, v bodě minima jsou protínány mezními náklady a poté rostou. Protože platí:
křivka
se přibližuje ke křivce
.
Může vůbec firma vyrábět efektivně větší množství produkce než je
? Odpověď je závislá na časovém horizontu, ve kterém budeme problém posuzovat. Z hlediska krátkého období bude platit:
jakékoliv větší množství produkce nebude firma vyrábět s minimálními možnými náklady na jednotku produkce
přesto, jak uvidíme v dalším výkladu, se jí to může vyplácet. Bude dosahovat vyšší efektivnosti, neboť ta je závislá na vztahu příjmů a nákladů. Neplatí, že tento vztah je pro firmu vždy nejpříznivější tehdy, když vyrábí s minimálními průměrnými náklady.
Problém však může být posuzován z hlediska dlouhého období a platí, že dostatečně dlouhé období umožňuje firmě využívat dodatečné výrobní faktory. Investiční aktivita umožňuje udržet, případně snížit mezní náklady, které by při využívání stávajících kapacit neúměrně vzrostly.
Nové investice znamenají přechod k novým, směrem doprava posunutým křivkám mezních a průměrných nákladů. Tím se rozsah výroby
, který byl neúměrně nákladný při předchozí úrovni kapitálových statků a technologií, stává nákladově přitažlivý. Na
\Refobrázkuobr6.7 jsou indexem
označeny podmínky původního kapitálového vybavení a indexem
podmínky po provedených investicích. Nejen, že množství
je nyní možno vyrábět s nižšími náklady, ale v tomto konkrétním případě se ještě otevírá prostor
pro další rozšiřování výroby, které je doprovázeno snižováním průměrných nákladů.
Snaha o výrobu produkce rozsahu
,
by se však mohla realizovat znovu jen na základě dodatečných investic.
Nákladové křivky v našich grafech mají platnost pro krátké období. Z dlouhodobého hlediska dochází k jejich posouvání, které vyjadřuje možnost vyrábět vyšší množství produkce s nižšími náklady. Zdokonalení jsou pro danou úroveň techniky konečná, existuje hranice zdokonalení, optimum, po jehož překročení již není možné dosahovat růstu výkonu a snižování průměrných nákladů současně.
Existuje obalová křivka, která představuje průměrné náklady z hlediska dlouhého období .
Svá rozhodnutí o rozsahu výroby firma nevyvozuje z poměřování samotných nákladů, ale vždy ve vztahu k příjmům. Jak uvidíme, není pro firmu významné to množství produkce, při kterém jsou minimalizovány náklady na jednotku produkce (minimální
). Těmito náklady není zaručen nejvyšší zisk. Dlouhodobé mezní náklady mají obvyklý tvar U-křivky, a pak prochází minimem
.
6.3 Příjmy a zisk firmy
Za realizované zboží a služby pobírá firma příjem.
Celkový příjem () jsou veškeré peněžní příjmy (tržby), které firma získá za realizovanou produkci. Tedy:
Pokud se cena nemění, pak celkový příjem roste s rostoucím objemem realizované produkce.
Na reálném trhu se ceny mění v závislosti na vztahu mezi nabídkou a poptávkou. Protože se mění i množství realizované produkce, nemůžeme křivku celkového příjmu, ani její trend, jednoznačně popsat. Pro každý objem realizované produkce a příslušné tržní ceny můžeme vyjádřit rozdíl mezi celkovým příjmem a celkovými náklady (
), tedy
zisk nebo ztrátu.
O zisku hovoříme, je-li rozdíl kladný. V opačném případě se jedná o ztrátu. I přesto, že se vymezení zdá být jednoznačné, rozlišujeme v ekonomii dvojí pojetí zisku, které je důsledkem již známé možnosti interpretovat dvojím způsobem náklady.
Při prvním pojetí můžeme hovořit o
účetním zisku.
V něm je zachycen pohled podnikatele vycházejícího z nákladů evidovaných v účetních knihách (
tzv. explicitní náklady). Jsou to položky, které podnikatel
skutečně vynaložil v peněžní formě (nákup strojů, zařízení, surovin, energie, mzdy aj.). Podnikatel odečte náklady od příjmu a rozdíl je ziskem, který slouží k poměřování úspěšnosti.
Vedle tohoto úzce praktického pojetí zisku pracuje ekonomie s koncepcí tzv.
čistého ekonomického zisku.
Toto pojetí vychází z poznání, že podnikatel může vynakládat ve skutečnosti náklady vyšší, než jsou náklady účetně vedené. Vynakládá je v souvislosti s používáním výrobních faktorů, které jsou v jeho vlastnictví a za které neplatí. Např. pokud by vykonával práci pro jiného podnikatele, pobíral by mzdu. Jestliže používá své dodatečné kapitálové zdroje, neplatí z nich sobě úrok, ale ten, kdo si zapůjčí kapitál k podnikání, musí platit úrok, který je nákladem. Ve všech těchto případech se jedná o možnost alternativního využití výrobních faktorů, které jsou ve vlastnictví podnikatele. Za poskytnuté služby náleží všem výrobním faktorům důchod.
Hovoříme o implicitních nákladech alternativního použití výrobních faktorů. Velikost čistého zisku je dána rozdílem mezi účetním ziskem a implicitními náklady.
Zisk není možno realizovat při libovolném množství realizované produkce. Je to dáno charakterem poptávkové funkce a vlastnostmi nákladů. Malý rozměr výroby a realizace nezabezpečí vznik přebytku příjmů nad náklady. Při pokračujícím rozšiřování výroby vyvolá urychlený růst mezních nákladů, doprovázený poklesem ceny umožňujícím zboží realizovat, nahrazení zisku ztrátou. Graficky je možno uvedenou souvislost, která platí pro krátké období, znázornit následujícím způsobem.
Jestliže firma usiluje o maximalizaci zisku, orientuje se její rozhodování na tu kombinaci množství produkce a ceny, při které je zisk maximální. K tomu firma nevystačí s celkovými příjmy. Vyšší vypovídací schopnost mají příjmy průměrné a mezní.
Průměrný příjem () je možno odvodit z celkového příjmu vydělením množstvím realizované produkce, tedy:
Mezní příjem () je přírůstkem celkového příjmu (tržby) dosaženým realizací dodatečné jednotky produkce.
6.4 Minimalizace nákladů
Tržní cena se utváří jako výslednice vzájemného ovlivňování nabídky a poptávky. Nabídka je závislá na vývoji nákladů, které se mění se změnou rozsahu výroby. Již v předchozím textu jsme zavedli nabídkovou křivku jako křivku rostoucí. Její tvar souvisí s uvedenými vlastnostmi nákladů. Jestliže se náklady firmy na jednotku produkce s rozšiřováním výroby (od určitého rozsahu produkce) zvyšují, může při dané technice výrobce vyrábět více pouze za vyšší cenu. Na nabídkové straně vystupují výrobci s různou úrovní techniky a technologie, což nákladovost výroby ovlivňuje přímo. Rozšíření výroby vstupem dodatečných (méně produktivních) výrobců předpokládá, že bude možno prodávat za cenu vyšší.
Firmy nabízí zboží proto, aby dosáhly zisku a vyšší cena je faktorem, který je může přesvědčit o tom, aby nabízené množství zvyšovaly. Náklady na výrobu jsou dominantním faktorem stojícím v pozadí rozhodování výrobců o tom, jaké množství produkce nabídnou trhu. Nejsou však faktorem jediným. Mezi faktory ovlivňující nabídku je nutno zařadit:
cena výrobku, neboť jak jsme již uvedli, samotná výše nákladů nemá zvláštní vypovídací schopnost a podle ní se výrobce neřídí. Cena výrobku je kritériem, podle kterého výrobce poměřuje a hodnotí své náklady na výrobu.
průměrné náklady na výrobu výrobce poměřuje k ceně a jsou-li nižší než tržní cena, dosahuje při realizaci na trhu zisku. Výše nákladů je závislá na úrovni techniky a na cenách vstupů. Zdokonalení techniky se projevuje snižováním nákladů na jednotku produkce. Ale ke změně nákladů může dojít i v důsledku změn cen, za které výrobce pořizuje vstupy.
ceny výrobních substitutů, jedná se o statky, které mohou být výrobcem snadno vzájemně zaměněny, tzn. může výrobu jednoho nahradit výrobou jiného statku. Změna ceny u výrobního substitutu (její růst) může učinit jeho výrobu pro výrobce ziskovější, a to se může projevit změnou výroby a tedy i nabídky.
organizace trhu (tržní struktura) se může projevovat v různých podobách. My si všimneme v následujících kapitolách, jaký dopad bude mít na nabídku skutečnost, zda trh je blízký dokonale konkurenčnímu prostředí nebo je pod vlivem monopolních sil.
jiné vlivy, např. státní hospodářská politika v oblasti zahraničního obchodu, živelné pohromy a rozmary počasí, atd.
Posun
po křivce
a posuny
křivek
I v případě nabídky platí, že změna ceny vlastního výrobku je faktorem, vyvolávajícím posun po nabídkové křivce. Jestliže dojde ke zdokonalení techniky, zavedení nové technologie, snížení cen vstupů, uvolnění celních bariér atd., posouvá se nabídková křivka.
Pro nabídkové chování firem platí obdobné pravidlo, jaké jsme zaznamenali na poptávkové straně v chování spotřebitelů. I firma sleduje užitek (v podobě zisku). Firma musí nakoupit vstupy, aby mohla vytvořit a realizovat tržní produkci. S jistou mírou zjednodušení můžeme říct, že firmy volí takové kombinace vstupů, aby minimalizovaly výrobní náklady. Toho dosahuje, pokud platí, že firma zapojuje do výroby takové množství jednotlivých výrobních faktorů, při kterém nastává rovnost jejich mezních produktů (
) v poměru k cenám. Je-li
cena výrobního faktoru,
a
výrobní faktory kapitál a práce.
Platí pravidlo nejmenších nákladů:
Jestliže dojde ke změně ceny některého výrobního faktoru, zatímco ceny ostatních se nezmění, bude tím vyvolán podnět k
substituci, při které levnějším výrobním faktorem budou nahrazovány výrobní faktory dražší. Zapojování dodatečných jednotek levnějšího výrobního faktoru bude snižovat mezní produkt příslušného výrobního faktoru. Když dojde k novému vyrovnání poměru
, bude substituce ukončena.
Shrnutí kapitoly
V úvodní části se vedle zavedení produkční funkce a technologické změny popisuje význam rozlišení krátkého a dlouhého období pro interpretaci nákladů firmy. Právě krátkodobá analýza nákladů představuje nástroj, pomocí kterého bude v následujících kapitolách analyzováno tržní chování firmy. Proto po zavedení rozlišení fixních a variabilních nákladů z pohledu krátkého období, je vysvětlována vypovídací schopnost průměrných a mezních nákladů, a to jak ve vzájemném vztahu, tak při porovnání s průměrnými a mezními příjmy.
Pomocí učební pomůcky: Fuchs, Tuleja: Základy ekonomie. Průvodce a cvičebnice k učebnici si ověřte zvládnutí:
a)
základních pojmů (viz 6.2)
b)
základních poznatků řešením testových otázek (viz 6.5)
1.
Vysvětlete, co rozumíme technologickou změnou a jaký je její důsledek pro produkt.
2.
Jaká časová období a podle jakého kriteria rozlišujeme?
3.
Co platí pro vztah mezi průměrnými a mezními náklady a vysvětlete čím je tento vztah determinován.
4.
Kterými faktory je ovlivněna nabídková křivka firmy?
5.
Co je a v čem spočívá význam čistého ekonomického zisku?
6.
Jak se projeví v nákladech firmy, když firma zavede zdokonalení (uskuteční technologickou změnu)?
7.
Jaký je vztah mezi účetním a ekonomickým ziskem?
8.
Jaký je vztah mezi zákonem klesajících výnosů a náklady?